Ciekawe zabytki i wydarzenia w miejscowości Kowal na Pojezierzu Kujawskim

Posted on 13 marca 2017

Kowal to miejscowość położona na Pojezierzu Kujawskim, w powiecie włocławskim. Administracyjnie, w latach 1975-1988 miasto należało do województwa włocławskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców. W okolicy jest dużo lasów i jezior oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Warto go przy okazji zwiedzić, gdy będziemy w okolicy.

Kowal to miejsce urodzin króla Kazimierza Wielkiego. Z okazji 700-setnej rocznicy urodzin, postawiono tu pomnik. Stanął na skwerze, niedaleko kościoła św. Urszuli. Pomnik otacza murek z tabliczkami, na których są nazwiska osób zaangażowanych w jego budowę. Tadeusz Biniewicz był projektodawcą pomnika. Kolejną wartą obejrzenia atrakcją Kowala jest zegar słoneczny w środku miasta. Znajduje się w ogrodzie parafii pod wezwaniem św. Urszuli. Został odsłonięty 26 sierpnia 2011 roku. Pomysłodawczynią była graficzka Edyta Olczak. Przez 3 dni w sierpniu zapoznawała dzieci z metodą działania zegara. Dzieci były obecne przy każdym etapie projektowania. Elementy zegara nawiązują do kujawskich wzorów ludowych. Patronatami akcji powstania zegara były fundacje "Ari Ari" oraz stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie". Już wcześniej wspomniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Urszuli, stanowi jeden z najistotniejszych zabytków miasta. Początki samej parafii sięgają 20 stycznia 1185 r. Jest to najstarsza parafia w diecezji włocławskiej. Kościół został wybudowany w XIV wieku z funduszu króla Kazimierza Wielkiego. Spłonął on w 1600 roku, a w latach 1604-1608 został odbudowany przez Piotra Tylickiego. Świątynia powstała na planie krzyża i miała styl późno renesansowy. W 1827 roku w wieżę kościoła trafił piorun i została skrócona o 6 metrów. W 1863 roku ksiądz Konstanty Waberski, dobudował dwie nawy boczne i południową zakrystię. W latach 80. odnowiono polichromię.

Baza noclegowa Kowala to kilka atrakcyjnych cenowo i pod względem standardu miejsc. Można przenocować np. w takim miejscu jak: Ośrodek Wypoczynkowy Sosnowy Las czy Motel Pod Lasem. Podane obiekty można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę hasło: noclegi Pojezierze Kujawskie (https://meteor-turystyka.pl/). Kowal ma do zaoferowania sporo atrakcji turystycznych i warto tu zajrzeć, nawet na weekend.

Bez kategorii


  1. Liliana pisze:

    Ja polecam Też Gostynin :)

  2. Eliza.Em pisze:

    Mnie się bardzo podobało w Gostyninie, ale w ogóle myślę, że nocleg na Pojezierzu Kujawskim to wspaniały pomysł, bez względu na to gdzie się wybierzemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>