Ruiny zamku w Czorsztynie niedaleko Sromowców Wyżnych

Posted on 14 stycznia 2017

Nie od dziś Pieniny cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony przyjezdnych. Warto zaznaczyć od razu, że ten wspaniały region to nie tylko okazja do ciekawych wędrówek po górach, ale także możliwość zwiedzenia zabytków. Do najbardziej interesujących w regionie zalicza się zamek w Czorsztynie. Także i osoby, które wybiorą Sromowce Wyżne na miejsce swego pobytu urlopowego, mogą odwiedzić malownicze ruiny. To znakomity pomysł na interesującą wycieczkę.

W Czorsztynie znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Jest to budowa w charakterystycznym dla epoki średniowiecza stylu gotyckim. Malownicze ruiny są zlokalizowane tuż nad brzegiem Dunajca, a konkretnie nad zaporowym Jeziorem Czorsztyńskim na wzgórzu. Ruiny zamku znajdują się w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego. Zakłada się, że zamek w Czorsztynie powstał w pierwszej połowie XIV wieku. To zresztą odpowiada w pełni wynikom badań archeologicznych, które przeprowadzono w ruinach. Dość intensywna rozbudowa obiektu miała miejsce w czasie panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek w Czorsztynie leżał wtedy przy bardzo istotnych średniowiecznych szlakach handlowych, w tym również przy drodze handlowej na Węgry. Stąd też miał bardzo duże znaczenie dla obronności kraju.

W XVII wieku doszło do dalszej rozbudowy zamku w Czorsztynie. Wtedy to m.in. wybudowano czterokondygnacyjną basztę. W latach trzydziestych XVIII wieku zamek został zdewastowany przez wojska kozackie, co doprowadziło finalnie do jego upadku. W XIX wieku ruiny wraz z otaczającymi ziemiami zostały zakupione przez rodzinę Drohojowskich, która zleciła przeprowadzenie pewnych prac konserwacyjnych. Jednak pierwsze poważne kompleksowe prace, które miały na celu zabezpieczenie ruin, miały miejsce dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku.

W tej chwili malowniczy zamek w Czorsztynie jest dostępny dla zwiedzających. Ruiny znajdują się od dłuższego już czasu pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Planując pobyt w Pieninach, powinniśmy zadbać o zarezerwowanie odpowiednich noclegów. Trzeba przyznać, że raczej bez większych przeszkód można znaleźć dobre oferty. Interesujące oferty obiektów o różnym standardzie może zaoferować praktycznie każda większa baza noclegowa w internecie, a obiekty znajdziemy pod hasłem ‚noclegi Sromowce Wyżne’. Online można szybko i wygodnie dokonać rezerwacji.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>