Uroki Kątów Rybackich

Posted on 16 października 2016

Kąty Rybackie to bardzo stara nadmorska wieś, założona w 1643 roku w województwie pomorskim. Jej mieszkańcy pierwotnie głównie trudnili się rybołówstwem, dziś zajmują się przede wszystkim turystyką i usługami. Pierwsze budynki we wsi stanowiły stare szopy rybaków i dworek angielskiego kupca W. Ramseya. Kolejno powstała lokalna karczma, wieś stale się rozrastała aż do drugiej wojny światowej, gdzie większość uległa zniszczeniu.

Dziś Kąty Rybackie słyną z rozbudowanej bazy noclegowej i gastronomicznej. Ich szczególnym atutem jest zaś klimat morski, nieskazitelna przyroda i piaszczyste plaże. Kąty Rybackie stanowią także doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Mierzei Wiślanej. Ukojenie znajdą tutaj zarówno miłośnicy ciszy, spokoju i romantycznych widoków jak i amatorzy aktywnego wypoczynku. W Kątach Rybackich do wyboru są ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wczasowe, kwatery i domki prywatne, ośrodki kolonijne i kempingi (). W Kątach można zrelaksować się w urokliwym miejscu jakim jest Willa Turkusowa, wynajmująca 14 apartamentów z widokiem na Zalew Wiślany. Kolejną willą w Kątach Rybackich jest Willa Bursztynowa. Turyści mogą zregenerować się po aktywnym żeglowaniu w Kompleksie Turystycznym Biały Dworek, który jest ulokowany na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. W skład dostępnej bazy noclegowej wchodzą również Ośrodek Wczasowy Panorama, Pensjonat Wielorybek, a także wiele kwater prywatnych.

Największą atrakcją turystyczną i atutem wsi Kąty Rybackie jest okoliczna przyroda. W Rezerwacie Kormorana Czarnego stworzono ostoję kormoranów czarnych i czapli siwej. Jest to największy taki rezerwat w Polsce i jeden z większych w Europie. Zajmuje on obszar około 10,8 hektarów. Z Kątów Rybackich niedaleko jest do okolicznych miejscowości, w których także są atrakcje warte obejrzenia takie jak Obóz Zagłady w Sztutowie, Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej. W Kątach Rybackich znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego, ulokowane przy ulicy Rybackiej 64. Muzeum to stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wśród najciekawszych zabytków są 10-metrowy barkas oraz stare łodzie rybackie. Muzeum udostępnia również dawny warsztat szkutniczy. Muzeum Zalewu Wiślanego jest otwarte dla zwiedzających od początku lipca do końca grudnia.

Bez kategorii


  1. Teresa43a pisze:

    Udało mi się uchwycić te piękne ptaki na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>