Wieża wodna z Heimatmuseum w Ełku

Posted on 2 marca 2017

Architektura zachwyca nas od zawsze. Czujemy respekt przed monumentalnymi kościołami czy katedrami. W średniowiecznych zamczyskach czujemy się dość nieswojo, ale sprawia nam to swoistą przyjemność. Lubimy się czasem bać, a miejsca takie pełne są tajemnic, których rozwiązanie nie już w zasięgu naszych dłoni. Zniknęły one wraz z tymi, od których one pochodzą. Niektóre z nich liczą sobie już kilkaset lat i możliwe, że w przyszłości również będą opowiadane naszym dzieciom czy wnukom. Dzisiejszy tekst poświęcony będzie zabudowie świeckiej, która można uznać za typowo użytkową, ponieważ bez tych budowli jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie wyobrażano sobie życia. Mowa tutaj oczywiście o wieży ciśnień. Znajdowały się one we wszystkich znaczących miastach. Fundowane były one przez lokalnych możnowładców, którzy pragnęli posiadać dostęp do bieżącej wody. Możliwość taką gwarantowała właśnie ta budowla.

Mechanizm, który w niej montowano, był banalnie prosty. Siłą ludzkich mięśni wodę wtłaczano na szczyt wieży, a następnie spuszczana była ona do rurociągu. Na początku prowadził on tylko do domów najbogatszych. Z czasem zaczęto jednak montować w mieście hydranty, z których mogli korzystać okoliczni mieszkańcy. Jedną z takich wież możemy zobaczyć w Ełku, czyli dość sporym mieście, które położone jest na pojezierzu mazurskim. Nie brakowało tam wody, więc budowa wydała się oczywistym zabiegiem, który znacząco podniósł standard życia. Powstała ona w roku 1895, choć warto wiedzieć, że budynek jest dużo starszy. Pochodzi on ze średniowiecza, ponieważ niegdyś budowla ta pełniła funkcję donżonu. Teraz zaadaptowano ją na muzeum, w którym znajdziemy ogromny księgozbiór dzieł spisanych w języku niemieckich. Były to wszak ziemie należące niegdyś do Prus.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego pięknego miejsca, powinniśmy zainteresować się poszukaniem noclegu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w samym Ełku, który może poszczycić się naprawdę rozbudowaną bazą noclegową. Wieża wodna jest miejscem wartym dogłębnego poznania, ponieważ możemy w niej dostrzec dzieło, które zaopatrywało Ełk w wodę, a także popodziwiać wiele wystaw, które zebrano na tych terenach. Są to zarówno części garderoby, jak i przedmioty codziennego użytku, które używane były przez okoliczną ludność.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>